środa, 31 października 2012

Kolektory sanitarne... a co to takiego?

Kolejnym obiektem, który jest współfinansowany z Funduszów Europejskich i któremu bliżej się przyjrzymy to kolektory sanitarne. W 2012 roku na terenie Środy Wielkopolskiej została podpisana umowa na zrealizowanie inwestycji, która polega na rozbudowie kolektorów sanitarnych wraz z odbudową ulic. Podczas zbierania informacji na ten temat zadałyśmy sobie pytanie, czy aby na pewno wszyscy wiedzą co to są kolektory sanitarne? Stwierdziłyśmy, że to sprawdzimy - pytając przypadkowych ludzi na ulicy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.



sobota, 27 października 2012

Wizyta u Pani Dyrektor

W piątek przeprowadziłyśmy rozmowę z Dyrektorem naszego liceum, z Panią Emilią Ostrowską. Poprosiłyśmy ją, aby wypowiedziała się na temat autorskiego projektu, który jest realizowany w naszej szkole. Oto autentyczna wypowiedź Pani Dyrektor.

"Szkoła ma świadomość, że żeby nadążać do zmieniającej się rzeczywistości należy ją podglądać i zastosowywać się do nowych technologii, bez których nie można funkcjonować. Żeby nie stać w tyle dążymy do zrównoważonego rozwoju, czyli takiego, który obejmować będzie wszystkie podmioty szkoły, tj. uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Celem naszym jest ciągły rozwój, szukamy więc sposobu by te cele zrealizować. Jednym z nich jest pisanie projektów unijnych. W ubiegłym roku kalendarzowym udało nam się wygrać konkurs ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki w priorytecie IX (rozwój, wykształcenie i kompetencje w regionach). Nasz projekt nosi tytuł "Lepszy nauczyciel - mądrzejsi uczniowie", a zakłada następujące szkolenia i kursy dla wszystkich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych naszej szkoły. W ramach projektu wszyscy pracownicy szkoły uczą się języka angielskiego na trzech poziomach. Z kolei nauczyciele języków obcych poznają zasady programu eTwinning, dzięki któremu rozwijają kompetencje językowe w zakresie współpracy międzynarodowej. Inna grupa zapoznaje się z platformą e-Learningową (Moodle) bez której trudno wyobrazić sobie przyszłą oświatę. Dla młodych wychowawców zaplanowano w tym projekcie doradztwo psychologiczne. Tematyka tych zajęć w ramach kursu obejmuje m.in. pomoc uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, komunikację interpersonalną, kreatywność, asertywność, bezpieczeństwo w internecie i wiele innych. Dla nauczycieli wszystkich specjalności przygotowane zostało czytanie ze zrozumieniem. Kurs ten obejmuje zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne np. techniki szybkiego czytania, rozszerzenie pola widzenia, skracanie czasu fiksacji. Poza wiedzą po którą sięgnęli wszyscy pracownicy szkoły, otrzymaliśmy pomoce naukowe w postaci m.in. kolejnej tablicy interaktywnej, rzutnika wieloogniskowego, kamery, podręczników i skryptów. Wartość całego projektu to 176000 złotych, przy czym pomoc unijna to 149000 złotych. Projekt realizowany jest przez cały rok kalendarzowy 2012. Zyski z pozyskiwania środków unijnych są wielorakie i bardzo wymierne. Zyskuje młodzież poprzez zdobywanie wiedzy w sposób niekonwencjonalny, a nauczyciele, którzy jednocześnie znajdują zatrudnienie, mają możliwość dokształcania się. Od czasu kiedy korzystamy z projektów unijnych szkoła wzbogaciła się o setki tysięcy złotych, dzięki którym warunki nauki i pracy są zdecydowanie wyższe, co doceniają uczniowie, nauczyciele, rodzice i środowisko lokalne. Nasza aktywność w pisaniu funduszy unijnych wyzwala w nas ciągły niedosyt sięgania po dobra, które są dostępne, a zależne od naszej aktywności, zapobiegliwości, przedsiębiorczości i kreatywności."

(Dyrektor szkoły, Pani Emilia Ostrowska)

czwartek, 25 października 2012

Z kamerą wśród uczniów LO

Nasz pierwszy wywiad przeprowadziliśmy z uczniami naszego Liceum. Chętnie podzielili się oni z nami swoimi spostrzeżeniami na temat realizowanych projektów w naszej szkole. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z udziałem Marysi, Karoliny, Mateusza i Marka :)






środa, 24 października 2012

Szkolne projekty, czyli wizyta w średzkim LO


Naszym pierwszym "dzieckiem", które zostało dofinansowane z Funduszu Europejskiego zostało nasze liceum :) Przez ostatnie 3 dni zbierałyśmy informacje, robiłyśmy zdjęcia, nakręcałyśmy filmik. który ukażą Wam bliżej jak to dofinansowanie wyglądało i na czym ono polegało.

Nasza szkoła, czyli Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej bierze aktywnie udział w wielu projektach, które są finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Obecnie w szkole realizowanych jest 10 projektów, a 6 już zostało zakończonych. W obecnych projektach udział bierze 422 uczniów z naszej szkoły, a zaangażowanych jest w to 17 nauczycieli. Każdy uczeń może wybrać coś dla siebie, ponieważ projekty te mają różną tematykę. Jest to m.in. matematyka, fizyka, podstawy przedsiębiorczości, język angielski, język niemiecki, informatyka, chemia i biologia.



Z projektami wiąże się wiele korzyści zarówno dla szkoły, ucznia oraz nauczyciela.



  •   Korzyści dla ucznia
Uczeń ma możliwość rozwijania swojej kreatywności, abstrakcyjnego i twórczego myślenia oraz umiejętności działania w zespole. Projekty pozwalają młodym ludziom w wybraniu właściwej ścieżki kariery zawodowej. Uczniowie, którzy brali udział w projektach, zauważają u siebie znaczną poprawę w wynikach w nauce oraz w umiejętnościach posługiwania się nowoczesną techniką. Wiedza zdobyta podczas projektów skutkuje bardzo dobrymi wynikami na maturze. Dostrzegalny jest także wzrost zainteresowania nauką dzięki atrakcyjnej formie materiałów edukacyjnych. Każdy, kto  bierze udział w projekcie ma możliwość wyjazdu za granicę lub w obrębie naszego państwa na warsztaty projektowe. Nasza szkoła była już na Cyprze, w Hiszpanii, na Litwie, w Belgii oraz Francji, Berlinie i Rumunii. Uczniowie dostają sfinansowane przez Unię materiały dydaktyczne, takie jak: podręczniki, słowniki, zeszyty ćwiczeń czy notesy.

   A oto uczniowie ze "Szkoły Sukcesu".


  • Korzyści dla nauczyciela
Nauczyciele podczas trwania projektu zdobywają wiedzę w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych oraz wykorzystywaniu e-learningu na zajęciach.  Organizowane są szkolenia, konferencje i wyjazdy dla nauczycieli, na których podnoszą oni swoje kwalifikację zawodowe, dzięki czemu mogą podczas prowadzenia zajęć lekcyjnych wykorzystywać nowe metody kształcenia oraz nową technologię. 


  • Korzyści dla szkoły



Szkoła otrzymuje po każdym zakończonym projekcie certyfikat, który mówi o tym, że brała udział w danym projekcie. W szkole dzięki nim wciąż unowocześniają się metody kształcenia oraz podnosi się poziom nauczania, dzięki czemu uczniowie osiągają lepsze wyniki podczas egzaminów maturalnych. Szkoła zostaje dzięki projektom wyposażona w sprzęty, które są wykorzystywane na lekcjach.
Nasza szkoła otrzymała już: 15 komputerów typu iMac, tablice interaktywne, laptopy, projektory, aparaty cyfrowe, ekran LCD, głośniki, kamery, rzutniki, drukarki fotograficzne, przyrządy, które umożliwiają przeprowadzanie doświadczeń (miernik poziomu dźwięku, aparat rezonansowy, kamerton, sprężyne do demonstrowania fal, siatki dyfrakcyjne, siłomierz).








Nasza szkoła jest również twórcą jednego z projektów – „Lepszy nauczyciel – mądrzejsi uczniowie”. Projekt ten ma na celu umożliwienie wszystkim pracownikom szkoły podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach i szkoleniach. Kursy te obejmują: język angielski, doradztwo psychologiczne, czytanie ze zrozumieniem oraz kurs e-Twinning i platformy e-learningowej Moodle. Twórcą tego projektu jest Dyrektor szkoły, Pani Emilia Ostrowska. Wywiad na ten temat z Panią Dyrektor już wkrótce ukaże się na naszym blogu.


Postanowiłyśmy dowidzieć się również co inni z naszej szkoły sądzą o danych projektach. Przeprowadziłyśmy wywiady z przedstawicielami dwóch różnych stanowisk. Zapytałyśmy uczniów oraz Panią Dyrektor, co sądzą o projektach finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Efekty naszej pracy już niedługo będziecie mogli zobaczyć na blogu.

wtorek, 23 października 2012

Nasz region

Pochodzimy z Wielkopolski. Jest to region położony w zachodniej Polsce. Nasza kraina słynie głównie z rolnictwa, ponieważ są tu dobre tereny na uprawę roli. Wielkopolska ma też inne zalety. Jest u nas najniższe bezrobocie w Polsce, a dodatkowo region ten leży na skrzyżowaniu ważnych europejskich powiązań komunikacyjnych. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski.

Na naszym blogu będziemy zamieszczać informacje o 12 inwestycjach, które znajdują się w 2 miastach (Środa Wielkopolska i Kórnik) oraz w 1 wsi (Zaniemyśl). Dzięki temu dokładniej pokażemy Wam jak fundusze europejskie wpływają na rozwój miast i wsi.

Środa Wielkopolska jest rodzinnym miastem jednej z Oli, a obie uczymy się tutaj w liceum. Tereny miasta są słabo zróżnicowane pod względem wysokości terenu nad poziomem morza. Znajduje się tutaj Jezioro Średzkie oraz przepływa niedaleko niego rzeka - Moskawa. Środa Wielkopolska leży w powiecie średzkim i ma ponad 20.000 mieszkańców.

Zaniemyśl - to rodzinna wieś drugiej Oli. To mała  miejscowoś, którą trudno znaleźć na mapie. Nie ma tutaj wielkich zabytków, znanych zakładów przemysłowych i pewnie mało kto o Zaniemyślu słyszał. Ale jest u nas coś, czego na pewno nie posiadają wielkie miasta. Jest to nieskażona urbanizacją przyroda. Brak wielkiego przemysłu, dużych tras przelotowych oraz obfitość lasów i jezior tworzy swoisty mikroklimat   Zaniemyśl należy do powiatu średzkiego i liczy około 2500 mieszańców.

Kórnik to miasto położone między Środą Wielkopolską a Zaniemyślem. Przez miasto przebiegają cztery drogi krajowe o znaczeniu regionalnym  oraz zbiegają się tutaj szlaki komunikacyjne o znaczeniu międzynarodowym  Najważniejszym tutejszym walorem przyrodniczym jest Rynna Kórnicko - Zaniemyska  i lasy. Kórnik położony jest w powiecie poznańskim i mieszka tutaj około 7.000 ludzi.









niedziela, 21 października 2012

Od czegoś trzeba zacząć...

Cześć! Blog ten został stworzony, ponieważ bierzemy udział w konkursie "Blogowa Mapa Przemian" i będzie on prowadzony przez dwie dziewczyny, czyli Olę... i Olę. Poprzez nasze wpisy, które będziemy dodawać przez kilka najbliższych tygodni, chcemy ukazać Wam, ile zawdzięczamy Funduszom Europejskim. 

Jak wiecie, lub właśnie się dowiecie, na fladze Unii Europejskiej jest 12 gwiazdek, które symbolizują doskonałość, pełność oraz jedność. Dlatego na naszym blogu zamieścimy opis 12 zrealizowanych projektów, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich i powstawały blisko nas.

Naszą podróż w poszukiwaniu tych inwestycji postanowiłyśmy odbywać na rowerach, ale nie zawsze będą to zwykłe rowery, o czym przekonacie się wkrótce. Inwestycji będziemy poszukiwać w 3 miejscowościach, które są położone blisko nas: Środa Wielkopolska, Zaniemyśl oraz Kórnik. Dzięki temu ukażemy Wam jakie inwestycje są realizowane w większych miastach - Środa Wielkopolska, jakie w mniejszych - Kórnik oraz w obszarze wiejskim, czyli w Zaniemyślu.

Już dzisiaj postanowiłyśmy wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszego obiektu, który Wam przedstawimy, ale niestety pogoda pokrzyżowała nam plany.

Poddałyśmy się... mgle! Musimy się pochwalić, że (akurat) odrobiłyśmy pracę domową z geografii, ponieważ doskonale rozpoznałyśmy naszego dzisiejszego wroga. Otóż mgła, czyli zawiesina bardzo małych kropelek wody w przyziemnej warstwie powietrza zmniejsza widoczność i to jeszcze jak - sami zobaczcie na zdjęciu.


Ale spokojnie, nie poddamy się tak łatwo. Na nas nie ma rady. Szykujemy się już na kolejną wyprawę, więc czekajcie z niecierpliwością na naszą relację.