niedziela, 25 listopada 2012

Unia przedszkolakom

To już ostatnia inwestycja, której bliżej się przyjrzałyśmy..
Naszą przygodę z dotacjami zaczęłyśmy od projektów unijnych związanych z oświatą i w ostatniej inwestycji powrócimy również do oświaty. Sprawdziłyśmy co Fundusze Europejskie oferują najmłodszym, czyli przedszkolakom.

Dowiedziałyśmy się, że istnieją dotacje unijne, które pozwalają utworzyć i prowadzić przedszkole.
Dotacja ta jest przyznawana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.1 – Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej.




W ramach wymienionego wyżej poddziałania 9.1.1 można dofinansować następujące typy projektów:
  • tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego na obszarach i w środowiskach o niskim stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej 
  • wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym np. dłuższe godziny pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie personelu, opracowanie i realizacja kampanii informacyjnych promujących edukację przedszkolną.

Ważne jest to, aby we wniosku wykazać, że projekt będzie realizowany na terenie, gdzie właśnie brakuje przedszkoli. Z reguły większe szanse będą miały projekty przewidujące utworzenie przedszkola na obszarach wiejskich, ponieważ jak się możemy domyślać procent dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w mieście jest większy niż na wsi. Jeśli jednak na terenach miejskich brakuje przedszkoli, wówczas zwiększają się szanse naszego projektu na dofinansowanie.




Działanie skierowane powinno być do:
  • dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat)
  • rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat)
  • istniejących przedszkoli
  • funkcjonujących innych form wychowania przedszkolnego

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów). Wynika to ze Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.

Ostatni już raz prześwietliłyśmy Środę Wielkopolską, Zaniemyśl i Kórnik, tym razem pod kątem przedszkoli. Okazuje się, że w Kórniku powstało nowe przedszkole, ponieważ na terenie samego miasta Kórnik istniało zapotrzebowanie na ok. 300 miejsc w przedszkolach. W Kórniku funkcjonowały dwa przedszkola. Łączna ilość w nich wynosiła 169 miejsc, a zapotrzebowanie było na około 300 . Dzięki Funduszom Europejskim w Kórniku wybudowano trzecie przedszkole, które posiada 150 miejsc.




W budynku znajduje się 6 sal, sala do zajęć ruchowych, szatnie, toalety, łazienki (dla każdej grupy) pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, magazynowe i kuchnia wraz z zapleczem.


Dzięki funduszom unijnym, które dofinansowują budowę i prowadzenie przedszkoli dzieci mają możliwość:

  • rozwijać się społecznie
  • integrować się z innymi dziećmi
  • zdobyć nowe doświadczenia
  • uczyć się samodzielności
  • przeznaczać swoją energie na pożyteczne i bezpieczne zabawy
  • uczyć się podstawowych rzeczy
  • przygotować się do pójścia do szkoły




2 komentarze:

  1. Wasza kreatywność mnie zadziwia ;p Trzymam kciuki!!! Karina Słomczyńska

    OdpowiedzUsuń
  2. Ole w swoim żywiole! ;D Ania Mielcarek

    OdpowiedzUsuń