środa, 14 listopada 2012

Spacer po Arboretum




Pierwszym miejscem, które odwiedziłyśmy w Kórniku było Arboretum.  Arboretum Kórnickie należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Park znajduje się wokół Zamku Kórnickiego 



Zebrana jest tam bardzo liczna kolekcja drzew i krzewów,  które pochodzą  z rożnych zakątków świata m.in. z Ameryki Północnej  Azji oraz Europy. Kolekcja  ta zawiera 3500 odmian. 


W 2010 roku w Arboretum zaszły bardzo istotne zmiany. Został tam zrealizowany projekt, który był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Polegał  on na stworzeniu ścieżki turystyczno - edukacyjnej "Drzewa Świata", a oficjalnie projekt ten przyjął nazwę "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Kórnika poprzez budowę promenady nad Jeziorem  Kórnickim i ścieżki turystyczno-edukacyjnej Drzewa Świata w Arboretum" 






8 czerwca 2010 r. podpisano umowę na wykonanie tej ścieżki. Natomiast 30 czerwca rozpoczęto prace. Niestety podczas robót prowadzonych na terenie Arboretum część ścieżek została wyłączona z dostępu dla turystów. 



Inwestycje podzielono na 3 etapy, które były kolejno realizowane przez lipiec, sierpień oraz wrzesień.  
Prace w Arboretum polegały na:

  • modernizacji nawierzchni alei parkowej, łącznie 3,56km odcinek
  • modernizacji placu zabaw
  • stworzeniu polany edukacyjnej
  • utworzenie ścieżki z kostki granitowej w okolicach głównego stawu oraz Alei Generałowej Zamoyskiej
  • ustawieniu na terenie ścieżki  elementy tzw. "małej architektury", czyli ławek i koszy na śmieci
  • ustawieniu  tablic informacyjnych: 2 dużych z opisem trasy oraz 25 mniejszych, które pozwalają turystom rozpoznać poszczególne  rodzaje drzew i krzwów











Warto zauważyć, że wszystkie te pracy nie były łatwe do zrealizowania, ponieważ wykonawcy musieli zachować odpowiedni, zabytkowy charakter parku. Po naszej wizycie w Arboretum możemy was zapewnić, że z pewnością im się to udało. 









Prace w Arboretum zakończyły się 30 września 2010 roku.

Całkowity koszt poniesiony na wykonanie projektu (ścieżka edukacyjna w Arboretum + budowa promenady) wynosił aż 2.817.149,10 zł, a z kolei dofinansowanie  przez Unię Europejską wynosiło 1.831.146,91 zł. Poza środkami unijnymi, budowa ścieżki "Drzewa Świata" została dofinansowana przez Gminę Kórnik, a także Fundację Zakłady Kórnickie.





Głównym celem projektu było ukazanie wielu odmian drzew i krzewów, które pochodzą z 3 kontynentów. Dzięki stworzonej ścieżce "Drzewa Świata" wszyscy możemy poznać najróżniejsze oraz najbardziej niezwykłe odmiany drzew, których z pewnością  nie zobaczylibyśmy na własną rękę.  Ścieżka jest przeznaczona nie tylko dla społeczności lokalnej, ale znacznie szerszej, ponieważ tablice są wykonane w dwóch językachjęzyku polskim oraz w języku angielskim. 







Należy z pewnością dodać, że projekt ten został nagrodzony w konkursie pt. "Aktywny Europejczyk 2011".
Zwycięzcy uhonorowani zostali podczas konferencji przedstawiającej efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Odbyła się ona 28 marca 2012 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Organizator konkursu zapewnił zwycięskim beneficjentom promocję projektu w mediach regionalnych. Promocja ta z pewnością przyniesie wiele korzyści dla miasta Kórnik, ale również dla samego Arboretum, ponieważ przyciągnie jeszcze więcej turystów, którzy będą  mogli podziwiać Arboretum przechadzając się ścieżką "Drzewa Świata".

Wszystkich miłośników przyrody oraz wszystkich tych, którzy lubią spacerować i spędzać czas na świeżym powietrzu serdecznie zapraszamy do Arboretum w Kórniku.  




4 komentarze:

  1. Świetny artykuł oraz bardzo dobre zdjęcia!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy tekst, a zdjęcia bardzo artystyczne. Świetna robota.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cytując klasyka "Jest pięknie, it's beautiful!"

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne miejsce :) widziałam na własne oczy! :D warto zwiedzić :) J.Mielcarek

    OdpowiedzUsuń