środa, 21 listopada 2012

Wielka termomodernizacja w Zaniemyślu




Trzecim projektem w Zaniemyślu,  który został dofinansowany przez Fundusze Europejskie jest inwestycja „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Zaniemyślu: Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, Izba Pamięci, Strażnica OSP”. Inwestycja ta była realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 - priorytet III środowisko przyrodnicze, działanie 3.2 infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku, schemat: II termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w tym system grzewczy.



Projekt obejmował termomodernizację czterech budynków w Zaniemyślu:
  • Budynku Urzędu Gminy Zaniemyśl mieszczącego się przy ul. Średzkiej 9
  • Budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji (GOKiR) mieszczącego się przy ul.Sienkiewicza 3
  • Budynku Izby Pamięci mieszczącego się przy ul. Średzkiej 16
  • Budynku Strażnicy Ochotniczej mieszczącego się przy ul. Średzkiej 16

Wniosek ten został złożony 17 maja 2010 roku, a w 2011 roku był realizowany. Projekt obejmował następujące prace w każdym z czterech budynków:
  • wymiana drzwi i okien
  • ocieplenie budynku od strony zewnętrznej
  • ocieplenie stropodachu
  • wymiana rynien
  • wymiana kotłowni węglowej na gazową


Oto zdjęcia, które udostępnił nam beneficjent projektu, czyli Gmina Zaniemyśl. Zdjęcia te pokazują stan budynku przed i po termomodernizacji.



     




Koszt wszystkich prac wyniósł 795 102,84 złotych, z czego 668 571,02 złote to pieniądze, które gmina otrzymała, dzięki dofinansowaniu z Unii.


Głównym celem projektu było poprawienie jakości środowiska przyrodniczego co zostało osiągnięte poprzez rozwiązanie problemów związanych z emisją substancji do atmosfery w związku z efektami ubocznymi procesu spalania węgla. Zmiana sposobu ogrzewania polegająca na likwidacji kotła węglowego wraz z przesyłem ciepła z budynku Urzędu do budynków Strażnicy OSP i Izby Pamięci i zastąpienie go dwoma kotłowniami gazowym przyczyniło się do poprawy jakości powietrza.

Dodatkowo ważnym celem była redukcja wysokich kosztów eksploatacji i ogrzewania obiektów, która spowodowana była nadmierną stratą ciepła przez przegrody budowlane i ogólnym niedostosowaniem cieplnym budynków użyteczności publicznej do współczesnych standardów użytkowych. Innym celem było również obniżenie kosztów.







Tym razem zamieniłyśmy rowery na hulajnogę! :)
 

 

                                                                                                        

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł z hulajnogą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł dziewczyny. W końcu OSP nie odstrasza ;p Marianna Andrzejewska

    OdpowiedzUsuń